KARKAS VE KARGİR YAPI NEDİR?

KARKAS VE KARGİR YAPI NEDİR?

Karkas Ne Demek?

Karkas, yapının iskelet sisteminin adıdır. Karkas yapı da taşıyıcılar olarak bildiğimiz kolon ve kirişlerden oluşan yapılardır. Yükün büyük kısmı kolon ve kirişler vasıtasıyla zemine aktarılır. Taşıyıcı sistemin oluşturulduğu malzemeye göre karkas yapılar isimlendirilir.

Betonarme karkas, taşıyıcı sistemin beton ve çelikten oluştuğu sistemlerdir. Kolon, kiriş ve döşemeler betonarmedir. İç ve dış duvarları taş, tuğla gibi malzemelerden döşenebilir. Ülkemizde yapıların büyük bir çoğunluğu betonarmedir. İnşaat süreci daha uzun bu yapılar yerinde inşa edilir bu yönüyle riskli olsa da maliyet açısından tercih edilir.

 

 

 

Ahşap karkas, taşıyıcı sisteminin ahşap olduğu bu sistemler çevreci ve sürdürülebilirdir. Bu yönüyle dikkat çekse de hassas ve etkilenebilir yapısı yüzünden çevre olaylarından etkilenmektedir. Etkilenmesi sebebiyle iyi hesaplama yapılmalıdır.

 

 

 

 

Çelik karkas, taşıyıcı sistemleri çelikten imal edilmektedir. Sahada birleştirebildiği gibi hazır olarak da fabrikalarda üretilebilir. Çeşitlerine göre 3’e ayrılır. Yapısal çelik kullanılan sistemler, kolon ve kirişler taşıyıcı olarak yükleri taşır. Hafif çelik taşıyıcı sistemler genelde kaplamalarda tercih edilir, sahada birleştirilmesi gerçekleştirilir. önceden birleştirilmiş modül sistem ise fabrikalarda bütün olarak imal edilir kısa sürede yapımı tamamlanır.

 

 

KARKAS VE KARGİR YAPILAR

Kargir Yapı (Yığma Yapı) Ne Demek?

Kagir bina taşıyıcısı taş, tuğla, beton gibi duvarlardan meydana gelen yapılardır. Kolon, kiriş gibi taşıyıcı elemanları yoktur taşıma görevini duvarlar üstlenir. Yığma yapı olarak da bilinir. Bu şekilde yapılan evlere de kargir ev denir. Günümüzde pek tercih edilmeyen bu yapı türüne eski yapılarda ve köy evlerinde rastlayabiliyoruz. Kâgir yapılar depreme karşı dayanıksızdır, küçük bir sarsıntıda yıkıma uğrayabilir o nedenle deprem bölgelerinde tercih edilmemelidir. Bu yapıların uzun süre ayakta kalması için bakımının düzenli yapılması ve tadilatına dikkat edilmesi gereklidir.

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.