TRETUVAR NEDİR?

TRETUVAR NEDİR?

Tretuvar Ne Demek?

Tretuvar kelime anlamı olarak kaldırım anlamına gelmektedir. Daha açık bir ifade ile yaya ile araç arasındaki sınırlar belirlemek, yapıyı yağmur sularına karşı korumak amacıyla belirli yükseklik ve genişliğe sahip kaldırımdır. “Tretuar” olarak da yazıldığına denk gelebilirsiniz, ancak doğru yazımı “tretuvar” şeklindedir.

 

Tretuvar Kaplama Malzemeleri Nelerdir?

Tretuvar için alt dolgu yapılır. Ardından tretuvar betonunun döküm işlemi gerçekleştirilir ve tretuvarı kaplama kısmına geçilir. Kaplama yapmak şart değildir sadece beton halinde de bırakılabilir. Fakat yapılacak alana farklı doku katmak adına genelde tretuvar betonunun üstüne kaplama malzemesi yapılır. Tretuvar taşı ya da tretuvar karosu ile kaplama işlemi gerçekleştirilir. Tretuvar kaplama malzemesinin detayı şunlardır;  farklı malzemelerden imal edilebilir; granit, kilit taşı vb. tretuvar taşı ya da tretuvar karosunun birçok deseni bulunmaktadır. Baklava, papatya ya da çizgilerle farklı dokular oluşturulmuştur. Bunlar kaplamanın kişiselleştirilmesini sağlar. Ayrıca farklı renk seçenekleri de mevcuttur. Sarı, kırmızı, yeşil ve gri gibi renkler çok tercih edilmektedir. Genel olarak tretuvar detaylarına bakacak olursak ölçüleri 30cm30cm ya da 40cm40cm tercih edilmektedir. Kare, dikdörtgen, altıgen gibi farklı şekillerde de imal edilir. 12-15cm yüksekliğinde tercih edilirken; genişliği değişmekle beraber 1m’ye kadar olabilmektedir.

 

Tretuvar Yapımı

Tretuvar nasıl yapılır sorusuna cevap verecek olursak;  ilk önce alt doğu işlemleri yapılır ve sıkıştırılır. Beton için zemin hazırlanır ardından tretuvar betonu dökülür ve peydahlama gibi düzeltme işlemleri gerçekleştirilir. Kaplama işlemine arzuya göre karar verilir ve uygun desen, renk gibi çeşitlerinden seçim yapılır. Tretuvar yanları uygun bordürlerle kaplanarak bu işlem tamamlanır.

tretuvar nasıl yapılır

Tretuvar Örnekleri

Tretuvar yapılış itibariyle farklı genişlik ve yüksekliklerde tasarlanır ayrıca çeşitli kaplamalarla birleştirilerek görsellik anlamında farklılaşabilir. Bu yönleriyle tretuvarları çeşitlendirmek mümkündür. Aşağıdaki resimlerde tretuvar örnekleri görülmektedir.

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.